Každá hráčka je členem týmu !!! Basketbal je týmová hra a zájem týmu je na PRVNÍM místě. Začíná to na tréninku, je potřeba, abych se účastnila maximálního počtu tréninků a k tréninku přistupovala na 100%. Jestliže je můj přístup 100% pomáhám týmu se zlepšit a další výhoda mého přístupu je i mé zlepšení individuální. V zápasech je potřeba, aby hráčky pochopily, že tým není pět hráček na hřišti, tým je celé družstvo. Je potřeba, aby holky, které jsou na hřišti cítily podporu lavečky, čím dál se víc vytrácí povzbuzení spoluhráček. Kontrola časového limitu pro střelu – neslyšel jsem, že lavečka odpočítává časový limit, tak jak jsme si řekli, že to bude. Při oddechovém čase povzbudím holky, podám pití a jsem jim psychickou podporou. Pozdrav na přání hráček je PROSTĚJOV a né tým. Jsem rád, že jste hrdé na město, které ve své kategorii reprezentujete, ale pokud tento pozdrav bude ustrašený a ospalý, nahráváme tím soupeři – ukazujeme mu, že z něj máme strach a jsme unavené. Tento pozdrav je od toho, aby se soupeři roztřepala kolena, až uslyší sebevědomě a na hlas PROSTĚJOV!!!
Hráčka, která nenastoupí do utkání je stále součást týmu a má možnost svým přístupem na tréninku a během zápasu toto změnit. Vše je v mých rukách, mám dvě možnosti buď dám hlavu do dlaní a budu smutná, že nehraji a nebo ukáži tomu trenérovi, který mně nepostavil, že se ve mně spletl. Je potřeba myslet pozitivně, nevzdávat se a hlavně dát basketbalu něco navíc.
Teď trochu přímo o basketbalu:
Věci, které nás tíží a sráží do kolen:
1) problém s obraným doskokem – nebereme na záda – je to jen otázka, aby jsme na to mysleli a poctivě si každá svou hráčku odblokovala tělem – stačí když se na to jedna vykašle a je práce mých spoluhráček zmařená.
2) útočný doskok – hráčky na pozici 3,4,5 musí chodit agresivně útočně doskakovat, pokud toto nebudeme dělat, máme v každém útoku pouze jednu šanci na střelu. DOSKAKOVAT znamená, že si pro míč VYSKOČÍM. Dnes nám ukázala krásnou práci pod košem Míša Krátká, která i přes to, že není nejvyšší svým výskokem byla schopná získat velké množství míčů. Vyskočit u nás dokážou zatím dvě hráčky Venďa a Kája, jinak se pohybujeme na špičkách, což již nestačí.
Ukazovali jsme si práci se švihadlem a řekli jsme si, že to budeme dělat individuálně alespoň 2x v týdnu. KDO TO DĚLÁ???
3) nasazení v obraně na tréninku – pokud na tréninku bráním na 60% v zápase budu bránit maximálne na 80%. Další problém je, že nejsme z tréninku zvyklí na tvrdou, agresivní obranu a pak máme v zápase obrovský problém se útočně prosadit proti týmům, které tuto obranu produkují. Pokud se toto nezlepší jako družstvo nebudeme dál výkonostně růst.
4) přechod do rychlého protiútoku – slovo přechod je správné, protože opravdu do „rychlého“ protiútoku přecházíme. Po zisku, nebo doskoku dáme soupeři naším pomalým přechodem šanci se pohodlně vrátit do obrany. Koše z rychlého protiútoku jsou ty nejjednoduší a je naše škoda, že se o ně připravujeme. Přitom je to jen o vůli běžet.
5) návrat do obrany – jelikož kvalitní soupeři narozdíl od nás rychlý protiútok hrají a nedají nám čas se pohodlně vrátit do obrany, je potřeba maximálně rychlý návrat.
6) vážit si míče – každý míč nám dá obrovskou práci získat. Je potřeba si míče vážit a ne se ho vlastní hloupostí zbavit.
Tady ať si každý sáhne do svědomí sám, protože toho bylo o ztátách řečeno už opravdu hodně. Zase to vychází z obrany na tréninku. Ty přihrávky, které projdou u nás na tréninku, prostě proti agresivně bránícímu soupeři neprojdou a vzniká mojí špatnou přihrávkou krásná asistence na založení rychlého protiútoku soupeře, který narozdíl od nás rychlý protiútok hraje a dává koš zadarmo.
7) proměnění jednoduchých košů – pokud na tréninku bez obrany nedávám body z podkoše, v zápase je už nedám určitě, je potřeba se na každou střelu i při rozcvičení 100% soustředit.
Je toho ještě hodně, co bude potřeba zlepšit, toto je to na čem musíme zapracovat teď, aby jsme mohli jít dál.
V úterý chci slyšet vaše názory, můj týme.
Trenér Pavel Buriánek
Total Page Visits: 1103 - Today Page Visits: 1